Turistika

KRAJ VYSOČINA    

Zvlněná, členitá krajina s hlubokými lesy, známá turistická střediska, četné přírodní rezervace, rybničnaté oblasti s oblíbenými letovisky, významné světské i církevní památky, nejstarší horní město s pozoruhodným historickým jádrem.

Téměř celé území tohoto regionu pokrývá Českomoravská vrchovina, rozsáhlé nevysoké pohoří na pomezí Čech a Moravy. Řeka Jihlava rozděluje Vysočinu na část jižní - Jihlavské vrchy Javořice, 837 m) a část severní - Žďárské vrchy (Devět skal, 836 m). členitá krajina Žďárských vrchů (CHKO) je typická hlubokými smrkovými lesy a nápadnými vrcholovými skalisky. Pramení zde řada řek, např. Svratka, Sázava, Oslava a Doubrava. K nejnavštěvovanějším cílům patří rezervace Velké Dářko se stejnojmenným rybníkem, Žákova hora s původním jedlobukovým pralesem a vrcholová skaliska Devíti skal. Jihlavské vrchy jsou typické zaoblenámi vrcholy s rozsáhlými jehličnatými lesy. Mezi známá místa patří kromě Javořice i vrch Křemešník s rozhlednou a Čeřínek s přírodním parkem a naučnou stezskou.
K dalším přírodním zajímavostem patří Mohelenská hadcová step s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů, přírodní park Třebíčsko a Divoká údolí řek Oslavy a Sázavy.

 

Na Vysočinu jezdí i milovníci vodních sportů, které lákají rybníky kolem Telče a Žďáru nad Sázavou a přehradní nádrže Dalešice a Pilská. Celé území nabízí ideální terény pro letní i zimní turistiku. V zimě patří k vyhledávaným především běžecké tratě v okolí Nového Města na Moravě a Žďáru nad Sázavou. Přitažlivost kraje zvyšuje množství kulturněhistorických památek. Historické jádro Telče s trojúhelníkovým náměstím, lemovaným řadou renesančních a barokních budov, a zámkem bylo zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stejné ocenění se dostalo i kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, jednomu z vrcholných děl barokního architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla. V sousedství tohoto kostela stojí cisterciácký klášter, v němž je umístěno Muzeum knihy. Počátky města Třebíče jsou spojeny s výstavbou benediktinského kláštera, přebudovaného později na zámek. Areálu dominuje románská bazilika sv. Prokopa s pozoruhodným portálem. Pelhřimov, proslavený Muzeem rekordů a kuriozit, zaujme náměstím s měšťanskými domy s podloubími a děkanským kostelem sv. Bartoloměje.
Nejstarší horní město českých zemí, Jihlava, se může pochlubit řadou gotických a barokních budov, chráněných v městské památkové rezervaci. Pod historickým jádrem se táhne labyrint chodeb, které vznikly propojením středověkých sklepů a

 

sloužily jako zásobárny a úkryt.
Renesanční zámek se zahradou a parkem se staletými stromy si můžeme prohlédnout v Náměšti nad Oslavou, kde najdeme také výjimečný kamenný most přes Oslavu, zdobený dvaceti sochami světců. Jeden z největších barokních zámeckých komplexů se sbírkou dobových hudebních nástrojů uvidíme v Jaroměřicích nad Rokytnou. K nejkrásnějším hradům patří Pernštejn, vypínající se nad hlubokým údolím Nedvědičky. Gotický hrad s renesančními úpravami působí mohutným dojmem a jeho složitá stavba, propojená křivolakými chodbami a točitými schodišti, návštěvníky okouzlí.
Mezi hojně navštěvované patří městečko Želiv s premonstrátským klášterem, který je zajímavou směsicí stavebních slohů, a Kralice nad Oslavou s Památníkem Kralické tiskárny, v níž byla na konci 16. století vytištěna šestidílná Bible kralická.

 

 

 

 

 

 


Zpět