Turistika

KRAJ ÚSTECKÝ    

Horská střediska Krušných hor, skalní soutěsky národního parku České Švýcarsko, sopky Českého středohoří, ráj horolezců v Tiských stěnách, vodácký kanál v Račicích, zříceniny pohraničních hradů, půvabné zámky s rozsáhlými parky.

Ústecký kraj má několik podob. Kromě průmyslových center na Ústecku a Mostecku tu najdeme proslulé chmelnice na Žatecku a Lounsku, horská střediska v Krušných horách i přírodní rezervace na Děčínsku a v Českém středohoří. Západním cípem sem zasahuje i hřeben Lužických hor.
Ze severozápadu je kraj ohraničen pásmem Krušných hor s lyžařskými středisky na Cínovci, Bouřňáku i v Kovářské. Směrem do vnitrozemí se Krušné hory svažují do Mostecké pánve, která se v délce 70 km táhne od Klášterce nad Ohří k Ústí nad Labem. Jihovýchodně od ní leží vulkanické pohoří České středohoří s charakteristickými kuželovitými kopci, z nichž vyniká Milešovka (837 m). Jižně od něj leží úrodná chmelařská oblast, severně míří Labe k Děčínsku a Děčínské vrchovině. Téměř celé území Děčínské vrchoviny leží v CHKO Labské pískovce, jejíž nejcennější část byla zařazena

 

do národního parku České Švýcarsko. Výchozím místem k jeho návštěvě je nejníže položené české město Hřensko (115 m), atrakcí národního parku je plavba lodí v soutěskách řeky Kamenice. Unikátním přírodním útvarem je Pravčická brána, největší skalní most ve střední Evropě, vysoký 16 a široký 26 metrů. Rájem horolezců jsou Tiské stěny, kde je více než 100 registrovaných horolezeckých cest. Na nejvyšším vrcholu Děčínské vrchoviny, Děčínském Sněžníku (726 m), stojí 33 metrů vysoká rozhledna s nádherným výhledem. S počátky českých dějin je spjata hora Říp (461 m) s románskou rotundou sv. Jiří.
Milovníci vodní turistiky směřují k tokům Ploučnice a Ohře, zájemci o vodní sporty vyhledávají Nechranickou nádrž na Ohři u Kadaně, vyznavači kanoistiky a veslování se stahují k veslařskému areálu v Račicích.
Kromě přírodních zajímavostí nabízí kraj také množství historických památek. K nejstarším českým městům patří Ústí nad Labem, ve starobylých Litoměřicích (MPR) se vedle církevních staveb dochovala řada gotických, renesančních a barokních domů. Zajímavé je také pevnostní město Terezín s neblaze proslulou Malou pevností, u níž je památník obětem 2. světové války (NKP).

 

Mezi nejsterší hrady patří Střekov u Ústí nad Labem, který chránil vodní cestu i silnici při břehu Labe. Vysoko nad městem se vypíná zámek v Děčíně, v Benešově nad Ploučnicí jsou hned dva renesanční zámky, propojené visutou chodbou. V novogoticky upravovaném zámku v Klášterci nad Ohří si můžeme prohlédnout expozici o vývoji českého, evropského a orientálního porcelánu. Zámek v Duchcově proslul pobytem dobyvatele ženských srdcí, Giacoma Casanovy, který tu na sklonku života pracoval jako knihovník. Za návštěvu určitě stojí zámky v Libochovicích, Ploskovicích, Velkém Březně a Krásném Dvoře. Při posledně jmenovaném je jeden z největších anglických parků v Čechách.
Církevní architekturu reprezentují klášterní komplexy v Litoměřicích, Lounech a Kadani. Mezi obdivuhodná díla, opředená mnoha tajemstvími, patří nedokončený klášterní kostel v Panenském Týnci.
Obdivovatelé stavitelského umění našich předků určitě zavítají do skanzenu v Zubrnici nabo Třebízi, rodiště Václava Beneše Třebízského. Také na území Ústeckého kraje najdeme lázně. K nejznámějším patří Teplice, slavný básník J. W. Goethe ovšem dával přednost Bílině. Dubí se zase kromě léčby proslavilo výrobou cibulového porcelánu.


Zpět