Turistika

KRAJ LIBERECKÝ    

Aktivní turistické oblasti, četné horolezecké terény, svérázná lidová architektura, naleziště polodrahokamů, skalní města a hrady, atraktivní zámecké stavby, rekreační střediska u Máchova jezera, zimní střediska v Jizerských horách a na Ještědu.

K nejpřitažlivějším místům kraje patří Lužické a Jizerské hory, Český ráj a okolí Máchova jezera. Na severu je kraj ohraničen státní hranicí s Německem a Polskem a tím jsou i vytvořeny podmínky pro příhraniční turistiku.
V severozápadní části kraje se rozprostírá CHKO Lužické hory. Ze zalesněné krajiny, tvořené protáhlými hřbety, vystupují výrazné skalní útvary a kuželovité vrchy, z nichž nejvyšší ( Luž 793 m, Klíč 759 m, Hvozd 749 m) poskytují nádherné rozhledy. Nejcennější lokality jsou součástí přírodních rezervací. Z nich je patrně nejznámější Panská skála (580 m) v Práchni, nazývaná Varhany, s ukázkou sloupcové odlučnosti čediče.
Na jihu navazuje na Lužické hory Ralská pahorkatina s nejvyšším vrcholem Ralsko (606 m). Uprostřed lesů tu leží Máchovo jezero se známým letoviskem Doksy, oblíbeným cílem zájemců o vodní sporty.
Za Jítravským sedlem navazuje na Lužické hory Ještědský hřbet, jehož nejvyšší hora Ještěd (1012 m) dominuje celému kraji. Dopravu na vrchol usnadňuje kabinová lanovka, na severních svazích je v provozu řada sjezdovek, postaveny tu byly i skokanské můstky.
Nejsevernějším pohořím republiky jsou Jizerské hory, charakteristické rozsáhlými náhorními plošinami, které prořezávají hluboká údolí potoků a říček s četnými vodopády. Nejvyššími vrcholy jsou Smrk (1124 m) a Jizera (1122 m), jejichž severní svahy se prudce svažují do Frýdlantské pahorkatiny. Vzhledem k výskytu pozoruhodných geologických útvarů, rašelinišť a vzácného rostlinstva je ústřední

 

 

 

část pohoří chráněnou krajinnou oblastí, kterou vede několik naučných stezek. Jizerské hory jsou známy pěknými sjezdařskými i běžeckými lyžařskými terény. Síť upravených běžeckých tratí tvoří tzv. Jizerskou magistrálu.
Svojí západní částí zasahují do kraje i Krkonoše s Podkrkonoším. Z krkonošských středisek sem patří zejména Harrachov a Rokytnice nad Jizerou, v Podkrkonoší jsou hojně navštěvovaným místem Bozkovské dolomitové jeskyně.
Na jih od pohoří se rozkládá oblast skalních měst, známá jako Český ráj. Dělí se na několik skupin, např. Suché skály, Hruboskalsko, Maloskalsko a okolí Mužského. Je to jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších oblastí s četnými skalními věžemi a útvary a množstvím kulturních památek. Centrem Českého ráje je město Turnov s muzeem Českého ráje a sbírkami polodrahokamů. Zajímavostí je množství zřícenin hradů, které kdysi tvořily souvislý obranný pás. Patří k nim Frýdštejn, Valdštejn, Kavčiny, Drábské světničky a Valečov. Dominantou Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, typická dvěma čedičovými suky korunovanými hradními věžemi.
K dalším navštěvovaným památkám patří hrad Kost, zámky Hrubý Rohozec, Sychrov, Frýdlant a Zákupy. K nejstarším a nejcennějším památkám řadíme hrad Bezděz (NKP) poblíž Máchova jezera.
K významným církevním objektům patří dominikánský klášter v Jablonném v Podještědí, kde jsou uloženy ostatky svaté zdislavy.
Z měst proslul výrobou bižuterie Jablonec nad Nisou, o čemž se můžeme přesvědčit ve zdejším specializovaném muzeu. V Liberci zase neopomeneme navštívit naši nejstarší zoologickou zahradu s chovem bílých tygrů a rekonstruovanou botanickou zahradu se sbírkami kaktusů a sukulentů. radiční sklářskou výrobu dokládají také muzea v Kamenickém Šenově a Novém Boru.


Zpět