Turistika

KRAJ JIHOMORAVSKÝ    

Proslulá vinařská střediska s tradičním folklorem, velké vodní plochy se známými letovisky, zámecké komplexy s rozsáhlými parky, četná archeologická naleziště, soustava pohraničních hradů, národní park v povodí Dyje, jeskynní systémy v Moravském krasu.

Kraj, ohraničený z jihu státní hranicí s Rakouskem, je znám svým folklorem, vinnými sklípky, ale i množstvím památek a přírodních zajímavostí, k nimž se řadí především Lednicko-valtický areál, přírodní rezervace Moravský kras a Národní park Podyjí.
K pozoruhodným přírodním jevům patří údolí Dyje na moravsko-rakouské hranici. Území, porostlé lužním lesem a obklopené příkrými srázy se skalními útvary, bylo vahlášeno Národním parkem Podyjí, zpřístupněným sítí turistických cest a cyklostezek. Podél dolního toku Dyje, v okolí vápencových Pavlovských vrchů (Děvín, 584 m), leží CHKO Pálava s naučnými stezkami Turold a Děvín. Zdaleka viditelné kopce s bohatstvím lesostepní a stepní květeny střídají lužní lesy, částečně dnes zatopené vodami Novomlýnských nádrží.
Severně od Brna se táhne naše největší krasové území, Moravský kras, s řadou zpřístupněných jeskyní a propastí. Zdejší CHKO má chránit jedinečné přírodovědné a archeologické lokality.

 

Milovníci koupání a vodních sportů využívají splavnosti řek Moravy, Dyje, Svratky a Svitavy, ke koupání a rybaření lákají Novomlýnské nádrže, Vranovská a Brněnská přehrada.
Dávné osídlení přibližují rozsáhlá archeologická naleziště ve Starém Městě, Mikulčicích, Dolních Věstonicích a Pohansku. Starobylé moravské hrady připomínají obrannou soustavu na hranicích českého státu. Patří k nim především Bítov a zříceniny Cornštejna. Rozsáhlý Lednicko-valtický areál (památka (UNESCO) leží mezi městy Lednice a Valtice. Řadu zámků, zámečků a půvabných staveb si můžeme prohlédnout při parkových cestách. K hojně navštěvovaným patří empírový zámek v Boskovicích s expozicí nábytku z 19. století i renesanční zámek Bučovice s arkádovým nádvořím. V zámku Moravský Krumlov si můžeme prohlédnout monumentální obrazy Muchovy Slovanské epopeje. K architektonickým skvostům patří zámek ve Vranově a ve Slavkově. Nedaleko slavkovského zámku se rozprostírá bojiště, na němž se roku 1805 odehrála tzv. bitva tří císařů, kterou připomínají Mohyla míru na Prackém kopci i další památníky roztroušené po okolí.
Mezi církevními památkami vynikají rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě s freskami českých knížat, cisterciácký klášter Porta Coeli v Překlášteří u Tišnova a kláštery v Rajhradě a Dolních Kounicích.
Správním centrem kraje je Brno, druhé největší město republiky, které má dokonce dvě

 

dominanty. Na jednom kopci je to gotický dóm sv. Petra a Pavla a na druhém hrad Špilberk s pověstnými kasematy. Za prohlídku stojí historické centrum se Starou radnicí, kapucínským klášterem s hrobkami mumifikovaných mnichů a Měnínskou bránou, jedinou dochovanou bránou z městského opevnění. Z moderní architektury vyniká funkcionalistická Tugendhatova vila (památka UNESCO) v Černých Polích a abudova Janáčkovy opery. Na okraji Brna najdeme rozsáhlý veletržní areál a masarykův okruh, na němž se konají motocyklové a automobilové závody.
Městská památková rezervace ve Znojmě je proslavená čtypatrovým podzemím, radniční věží i řadou kostelů a klášterů. Barokní zámek vévodí Mikulovu, městu pod Pálavou, nad nímž se tyčí Svatý kopeček s kaplí a zvonicí. V Mikulově si můžete prohlédnout expozici vinařství a vinohradnictví, řemesel typických pro tento kraj.

 

 

 

 


Zpět