Turistika

KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ    

Skalní města s horolezeckými terény, soustavy opevnění, turistická a lyžařská střediska Krkonoš a Orlických hor, národní park Krkonoše, malebná údolí řek s četnými památkami, lázeňská střediska, bitevní pole z prusko-rakouské války, rozsáhlé lesní komplexy.

Ze severní strany, podél polské hranice, se táhne pásmo pohraničních hor, především Krkonoše a Orlické hory, klesající do podhůří a posléze do nížin kolem Labe směrem k Hradci Králové.
Nejvyšší pohoří republiky, Krkonoše, se táhne v délce 40 km od Novosvětského průsmyku k Žacléři. Nejvyšším vrcholem je Sněžka (1602 m), k nejznámějším střediskům patří Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou. Celá oblast Krkonoš byla vyhlášena národním parkem, chránícím rozsáhlé smrkové lesy, kosodřeviny i horské louky se vzácnou květenou. V Krkonoších pramení řada potoků a řek, z nichž nejvýznamější je Labe, které v severní straně Labského dolu vytváří i největší vodopád - Pančavský (160 m). Do Krkonoš patří i lázeňské středisko Janské Lázně, využívající k léčbě třicet termálních a minerálních pramenů. V Podkrkonoší si obdivovatelé českého baroka jistě prohlédnou špitál v Kuksu s galerií soch M. B. Brauna a jeho současníků.
Na východ od Krkonoš leží Broumovská vrchovina s pískovcovými skalními městy Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny a Ostaš, které jsou součástí CHKO Broumovsko.

 

Na severovýchodě kraje se táhne 50 km dlouhý hřeben Orlických hor s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1120 m). Pohoří je zalesněno převážně smrkovými lesy a protkáno údolími s četnými potoky a potůčky, které se spojují v řeku Orlici. V nejvýše položené části hor byla zřízena CHKO s pěti přírodními rezervacemi (Bukačka, Černý důl, Komáří vrch, Pod Vrchmezím a Sedloňovský vrch), jimiž vedou četné naučné stezky. Mezi zajímavé památky patří soustavy opevnění, budovaného na obranu republiky v roce 1938.
Milovníci vodnách sportů zajíždějí k údolní nádrži Pastviny, vybudované na Divoké Orlici, a k nádrži Rozkoš u České Skalice, napájené Úpou.
V Královéhradeckém kraji najdeme také spoustu hradů, zámků a památkových rezervací. Hradci Králové dominuje katedrála sv. Ducha (1307), stojící v sousedstvé budov biskupské rezidence. Poblíž Hradce Králové je novogotický zámek Hrádek u Nechanic, ojedinělé muzeum betlémů si můžeme prohlédnout v Třebechovicích pod Orebem, v Chlumu a okolí jsou památníky osudové bitvy prusko-rakouské války roku 1866.
Původně gotický hrad, přestavěný na renesanční zámek a obklopený francouzskou zahradou, najdeme v Náchodě. V Broumově nás upoutá mohutná budova kláštera, v Hronově si prohlédneme rodný dům Aloise Jiráska. Renesanční náměstí ukončené budovami zámku obdivují návštěvníci Nového Města nad Metují. Klasicistní zámek v Ratibořicích, přilehlé Babiččino údolí a komplex fary a školy v České Skalici připomínají místa známá z knihy Babička B. Němcové. K významným renesančním památkám patří zámek v Opočně. Neuskutečněný sen vojevůdce Albrechta

 

z Valdštejna připomíná zámek v Jíčíně a četné stavby v jeho okolí.
V Josefově, části Jaroměře, se zachovalo původní pevnostní město se souborem vojenských budov a rozsáhlé podzemí, jehož část mohou zájemci navštívit. Vojenské bunkry, patřící k tzv. betonové hranici, jsou rozmístěny po celé délce Orlických hor.Mezi nejznámější patří Dobrošov a Bouda a pěchotní sruby Jeřáb a Březinka, v nichž se můžeme seznámit s důmyslným obranným systémem i pohnutou historií těchto míst.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zpět