Květen 2014
Hledačka

Motto: Kouření zabíjí, kouření způsobuje rakovinu! Varování ministerstva zdravotnictví.

 23. ledna 1996 bylo večer oznámeno z boudy Tetřívek ve Velké Úpě, že postrádají dvě německé manželské dvojice, které šly údajně na Sněžku a nevrátily se. Tuto informaci obdržel telefonicky vedoucí okrsku Horské služby v Peci pod Sněžkou ing. Miloš Klečka. Byly obvolány všechny boudy v prostoru Obřího dolu a Růžové hory. Bezúspěšně. Policie objela všechny otevřené hospody a bary v Peci a Úpě. Bezúspěšně. Každému z pohřešovaných bylo více než sedmdesát let. Bylo tedy málo pravděpodobné, že by byli někde na diskotéce v zajetí alkoholu a tance. Bylo tedy zřejmé, že němečtí turisté budou někde v prostoru Obří důl, Sněžka, Růžová hora.
    Ve 22.45 byl vyhlášen poplach pro okrsek HS Pec. Na stanici se dostavili Berger, Burian, Doležal, Hais, Kolín, Kovářík, Kovářík jun., Štoček, Vořechovský, John, Doulík, Kobr, Pleskač a vedoucí akce ing. Klečka. Počasí bylo příznivé, leč mrazivé. Jasno, –14 °C, vítr 5 m/s. Moc šancí na přežití nebylo. Navíc byli oblečeni jako do města. Polobotky, zimníky. Sníh byl tvrdý, místy zledovatělý. Pro pěší turisty nic příjemného.
    Ve 23.20 odjíždějí Wolfgang Berger a Přemysl Kovářík jun. až na Sněžku, aby prohlédli cestu a okolí směrem k boudě Růžohorky. Všichni ostatní vyjedou lanovkou na Růžovou horu bezprostředně za nimi a prohledávají terén až na Růžohorky i okolní svážnice. Asi v 1.30 nám náhodně probuzený host boudy Růžohorky z okna řekl, že pohřešované Němce viděl asi v 19 hodin. Radili se prý před boudou nad mapou a pak odešli. Tuto informaci zjistili také Petr Hais a Petr Kobr. Cestou z Růžohorek přes Větrník hledal Láďa Burian. Nic. Dvojice Berger – Kovářík jun. také nikoho neobjevila. Další pátrání se tedy soustředilo na terén a cesty směrem do Velké Úpy. Všichni záchranáři měli mačky, protože byl velice tvrdý terén a hrozilo uklouznutí. (Uklouznutí a pád bylo také příčinou zranění jednoho z Němců, jak se později ukázalo.)
    Nakonec byla skupinka nalezena záchranáři Kobrem a Haisem, kteří některé partie svahů procházeli a zároveň některé cesty projížděli na skútru. Z cesty vedoucí od Růžohorek odbočuje pěšina (žlutá značka), která je nyní velmi dobře opravená. V době hledačky to bylo koryto plné volných kamenů, pro staré lidi opravdu neschůdný a nebezpečný terén. V dolní části tohoto koryta, nazývaného Šraml, nalezli oba Petrové pohřešované Němce. Jeden ležel na smrkových větvích, byl podchlazený a měl bolestivě zlomený bérec po pádu a uklouznutí. Zbývající dvě ženy a jeden muž byli pouze lehce podchlazeni. Naštěstí nezraněni.
    Je 2:55 dvacátého čtvrtého ledna ráno. Postižený byl převezen na stanici HS do Pece a rychlou sanitou do nemocnice v Trutnově. Po kontrole lékařem byli ostatní Němci převezeni do hotelu Tetřívek. Všichni byli silní kuřáci, proto přežili, nezmrzli. Měli sirky a zapalovače, rozdělali u zraněného oheň. Bez možnosti rozdělání ohně by v žádném případě v mrazivém počasí tolik hodin nepřežili. To jsou ty paradoxy v životě. Kouření ale opravdu škodí zdraví!!!
    Ve čtyři hodiny ráno jsme se všichni s dobrým pocitem odebrali do hajan.

Přemysl Kovářík

Zpět