14. března  2008

Praha dnešních dnů

     Dovolte mi malé zamyšlení nad Prahou dnešních dnů. K tomuto zamyšlení mě vyprovokovalo neustálé omílání ve zprávách ČT1 a Novy, jaký je Praha ráj pro Čechy i turisty, a jak zde všechno bezvadně funguje. Udivuje mě i megalomanský záměr uspořádat Olympijské hry v Praze. Dovedete si představit výši úplatků, které by se rozdělovaly od nejvyšších míst? Skončilo by to zřejmě „vytunelováním“ olympijského záměru a fondů určených k výstavbě sportovišť a olympijské vesnice. Objevila by se určitě řada „podnikatelů“, kteří by měli kamarády na těch správných místech a dostali by státní zakázky na výstavbu. Nakonec by se zjistilo, že z Olympijské vesnice byla postavena pouze malá část a že páni podnikatelé zmizeli i s penězi. Vše by se opět zahrálo do ztracena a viníci by nebyli dopadeni ani obviněni. Nebo už jste slyšeli, že nějaká podobná kauza byla vyšetřena až do konce a viníci potrestáni? Já si nevzpomínám.

     Ale zpět k Praze dnešních dnů. Když se projdete po Praze, určitě vás už ani nepřekvapí souvislé sprejerské čmáranice na všech domech. Zkuste se projít po nábřeží a najít jediný dům bez sprejerských výtvorů. Neuspějete. Minulý týden Dopravní podnik zveřejnil, že na odstraňování sprejerských čmáranic ve vozech metra musel vyčlenit 60 mil. Kč. Nic víc, jen toto konstatování. Zaráží mě, že se nikdo nezmiňuje o tom, jak tuto situaci řešit a jak zjistit a potrestat viníky. Proč má metro kamerový systém? Jednodušší je vytáhnout těchto 60 mil. z našich kapes zdražováním jízdného, než chytit a potrestat několik výrostků. Pokud by za sprejerství hrozila velká pokuta a vězení, pak by si to každý rozmyslel.

     Domy v centru Prahy skupují ve velkém cizinci. České nájemníky cíleně likvidují vysokým nájmem a nutí je byty opouštět. Do těchto bytů se pak stěhují cizinci, kteří jsou schopni tento nájem platit. Většinou je za ně platí nadnárodní firmy a ambasády, které si do těchto bytů umísťují své manažery. To vše za tichého souhlasu pražského magistrátu, vlády, poslanců. Tady je vidět, že na obyčejných lidech jim záleží jen před volbami. Prodejny, trafiky, občerstvení v centru města vlastní cizinci nebo podivní „Češi“ ve službách cizáckých mafií, většinou z bývalých sovětských republik. 

     Po Václavském náměstí se potulují tlupy opilých Angličanů, kteří po návštěvách veřejných domů, které jsou dominantou ulic ústících na Václavské náměstí, dokončují svůj „turistický“ pobyt v různých non-stop hernách a svým hlučným chováním a výkaly ráno obtěžují lidi spěchající do práce. Skutečně stojíme o takovéto turisty? Kdo z nich má prospěch? Po ulicích se poflakují různá individua z Afriky a arabských zemí, kteří míří do různých reggae a rockových klubů, kde se vesele kšeftuje s drogami všech kalibrů. To vše za dohledu Policie ČR, která má často blízko těchto klubů své služebny, ale dělá, že o ničem neví. Viděli jste už někdy, že by policisté legitimovali na ulici nějakého Afričana nebo Araba?

     Nedávno si tlupa feťáků vařila svou dávku za bílého dne na vařiči přímo v podchodu u Muzea. Když šli okolo dva policisté, tak se raději obrátili, dělali, že nic nevidí a vyšli jiným východem. To svědčí o všem. Zřejmě mají takové příkazy, aby feťáky moc neotravovali, protože s nimi stejně nic nemohou udělat. Zelení a velký příznivec lehkých drog Havel by se mohli za to na ně zlobit.

     Na střílení a vraždy v centru Prahy si už pomalu zvykáme. Ruskojazyčné, čínské a jiné gangy si tu vyřizují účty jako na divokém Západě. Pokud příště při tom zastřelí nějakého chodce, tak to bude pana ministra Langera mrzet, ale to bude všechno. Řekne tradiční větu, že byli v nesprávné době na nesprávném místě a že udělá vše pro dopadení pachatelů. A tím to skončí. Pachatele stejně nevypátrají. Pokud ano, pak je budou vyšetřovat na svobodě, aby stačili uprchnout. Co kdyby vazbou porušili lidská práva nájemných vrahů? V Praze se denně ztratí přes 100 automobilů, což je šílené číslo. Vykradených automobilů je ještě podstatně více.  Ale proč by se nekradlo, když tresty jsou minimální nebo vůbec žádné. Obchod s kradenými auty určitě vynáší více než poctivá práce. Navíc převézt kradená auta do ciziny v době, kdy nejsou hranice, je přece maličkost.

     Hlavní nádraží i Masarykovo nádraží jsou stoky a žumpy, kam raději nevcházet, kde se stahují individua z celé Evropy a kde mohou celý den pít levné víno a alkohol, znečišťovat prostory a otravovat cestující v budovách i v okolním parku. Pokud už musíte na vlak, tak jen rychle proběhnout parkem a nezastavovat se. Po setmění bych vám vstup do parku nedoporučoval. Mohli byste skončit okradeni, zbiti a  s vreckovým nožíkem v zádech. Rovněž doporučuji v nočních hodinách vystupovat z metra až na Muzeu, ne na Hlavním nádraží. Je to přece jen o trochu bezpečnější. Ale opět, proč by se k nám tato individua nestěhovala, když si tady mohou dělat beztrestně co chtějí. Pokud se poperou, pobodají, postřelí nebo předávkují, tak je přece přednostně zadarmo ošetří v pražských nemocnicích. Na poplatek u lékaře nebo za pobyt v nemocnici zapomeňte. To by byli lékaři hned označeni za rasisty, xenofobní a nepřátelští vůči menšinám. To, že si zdravotní pojištění neplatí, nevadí, to se zaplatí z našich kapes.

     Překvapuje mě, kam se Praha dostala ve srovnání například s Vilniusem nebo Rigou. Záměrně uvádím tato dvě pobaltská města, protože je navštěvuji během svých služebních cest, mohu je srovnávat s Prahou a také dříve patřila do východního bloku. Jsou to absolutně bezpečná a čistá města, kde nenajdete žádné sprejerství, kde vás neotravují žádná individua. I večer a v noci se zde cítíte bezpečně a bez toho, že by vás v centru naháněli černoši do nočních klubů, obtěžovali feťáci, žebráci a přivandrovalci z celého světa, jak tomu je v Praze. Nedávnou zatkli ve Vilniusu dva Angličany, kteří znečistili okolí významného Památníku boje za svobodu. To si v Praze nedovedu představit. Okamžitě by naši demokraté hovořili o porušování lidských práv a možná by došlo až na pohrození prstem z Bruselu.

    Kladu si otázku: Proč někde jde dodržovat zákony, mít čisté město, vážit si svých představitelů? Odpověď nacházím ve změnách ve vedení tohoto státu. Je třeba skončit s vládou, poslanci, úplatnými magistrátními a státními úředníky, kteří se o normální lidi a jejich starosti zajímají jen pár týdnů před volbami a kteří rozkradli a rozprodali naši zemi. Stále více se cítím být v Praze cizincem, než jejím obyvatelem. Je i na vás, zda tuto situaci změníme.

Ing. Josef Hendrych