25. listopadu 2008

Rozhodně bude nová strana

„Bojí se nám čestně postavit ve volbách,“ říká Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany. Vláda se postavila za rozhodnutí ministra Ivana Langera a navrhla krajně pravicovou stranu zrušit. S žádostí o rozpuštění strany se kabinet obrátí na Nejvyšší správní soud.

LN: Co říkáte tomu, že vláda žádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění vaší strany?
Nás to v žádném případě nepřekvapilo. Tento verdikt vlády jsme očekávali. Ukazuje to zbabělost vládní garnitury, která se nám bojí čestně postavit ve volbách a změřit s námi síly.

LN: Zatím jste ale ve volbách moc hlasů nezískali.
Když si vezmete, v jakých podmínkách pracujeme, není to špatný výsledek. V roce 2004 nás volily asi tři tisíce lidí, teď nás volilo už 26 tisíc lidí. Naše popularita neustále stoupá. Ve volbách do Evropského parlamentu bychom mohli získat možná dvě až tři procenta hlasů.

LN: Čím si vysvětlujete, že vaše popularita stoupá?
Nahlas a otevřeně říkáme, jaká je tu korupce, kriminalita, jak jsou politické elity provázané na mafiánské prostředí. Lidi jsou naštvaní tím, jak je obyčejný člověk zatlačen do kouta a nemá nikde zastání.

LN: Založíte nějakou novou stranu?
Máme plán, jak budeme reagovat. Nikdo si nemůže myslet, že se rozejdeme do svých domovů a přestaneme se zabývat politikou. Ani takový politický naivka, jakým je ministr vnitra Ivan Langer. Není problém založit novou politickou stranu.

LN: Už jste požádali o registraci nějaké nové strany?
Nebudu to komentovat. Rozhodně bude nová politická strana.

LN: Chystáte nějakou akci v nejbližších dnech?
Na 13. prosince jsme nahlásili akci v Litvínově, ale jsou tam nahlášeny i akce několika jiných organizací, čekáme, jak rozhodne radnice. V předsednictvu i v souvislosti s včerejším usnesením vlády zvažujeme, že bychom mohli uspořádat akci, například protivládní demonstraci v Praze.

heč, Lidové noviny